BIESZCZADY

Atrakcie w Bieszczadach

Bieszczadzka kolejka leśna – wąskotorowa kolej w Bieszczadach, która  powstała jeszcze przed I wojną światową. Linia ta miała ułatwić eksploatację największego bogactwa Bieszczadów jakim są lasy. Dzisiaj stanowi ona jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu, co roku przyciągając niezliczone rzesze turystów.

Aktualny rozkład jazdy znajdą państwo na stronie kolejki: http://kolejka.bieszczady.pl/

Bieszczadzki Park Narodowy  jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji Bieszczadów. W jego granicach znajdują się Połoniny słynące z rewelacyjnych widoków. Najwyższe bieszczadzkie szczyty to Tarnica, Krzemień i Halicz za nimi w czołówce znajdują się Kopa Bukowska i Bukowe Berdo będące cześcią Gniazda Tarnicy, Halicza i Wielkiej Rawki. Połonina Caryńska to jeden z najciekawszych masywów górskich, a najładniejsza widokowo trasa to szlak z Berehów Górnych do Ustrzyk.

Zagroda żubrów w Mucznem –  Zagroda pokazowa żubrów usytuowana jest przy drodze dojazdowej do Mucznego (między Stuposianami a Mucznem), nad potokiem Czerwonym. Dojazd do niej jest oznakowany, zajmuje powierzchnię ok. 9 hektarów. Obecnie zagroda jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i w sezonie letnim ogląda ją mnóstwo osób indywidualych oraz wycieczki grupowe. Decyduje o tym łatwy dostęp oraz możliwość zobaczenia bieszczadzkich żubrów bez potrzeby uganianiami się za nimi po krzakach.

Skansen w Sanoku – największe muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Więcej informacji na stronie: www. skansen.sanok.pl

Bieszczadzki browar Ursa Maior –  Ursa Maior to niszowy browar, centrum sztuki, kreatywności i designu w Bieszczadach. Usytuowany w Uhercach Mineralnych przy głównej drodze prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przestrzeń ponad 5000 metrów sześciennych zajęła trójpoziomowa sala koncertowa Ursa Hall, sklep z produktami regionalnymi i informacją turystyczną oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa. Cały obiekt wykorzystuje energię odnawialną i inne innowacyjne rozwiązania. Część zysku będzie inwestowana w lokalne przedsięwzięcia, skupiające się na ochronie i promocji walorów Bieszczad. 

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu – Na wzgórzu nad Osławą, zwanym Marymontem, wznoszą się ruiny warownego klasztoru i kościoła Karmelitów Bosych, którego fundatorem był Jan Franciszek Stadnicki. Otoczony murem obronnym kompleks budowli, do których należały także foresteria, szpital dla weteranów wojskowych (poza murami klasztornymi) i kordegarda, powstał na początku XVIII wieku, a pierwotny akt fundacji miał miejsce prawdopodobnie w 1700 roku. Dziś, na otoczonym zachowanymi jeszcze murami obronnymi terenie, oprócz monumentalnej bryły kościoła można zobaczyć pozostałości budynku kordegardy, klasztoru, cel zakonnych i zabudowań gospodarczych. Cały obiekt stoi na wyniosłym wzgórzu, otoczonym z trzech stron korytem Osławy. Na teren klasztorny prowadzi brama w murach obronnych.

CENTRUM KULTURY EKUMENICZNEJ w Myczkowcach

Leśne Mini – Zoo w Lisznej.