POLAŃCZYK

Polańczyk położony na lewym brzegu jeziora Solińskiego jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości dla turystów z całej Polski. Urokliwe położenie, kontakt z naturą, świeże powietrze i bardzo bogata baza noclegowo-gastronomiczna, sprawiają, że nie sposób się tutaj nudzić przez cały rok. 

Największym atutem miejscowości, jest zdecydowanie Jezioro Solińskie. Jest ono największym w polskich górach zbiornikiem zaporowym (pow. ok. 21 km²). Powstało w latach 60. XX w. u ujścia Solinki do Sanu. Jego budowa była planowana już w okresie międzywojennym. Pięknie położony pośród bieszczadzkich wzniesień, jest intensywnie wykorzystywany turystycznie – można wypożyczyć tu sprzęt wodny, popłynąć statkiem wycieczkowym „Białej Floty”, łowić ryby czy zwyczajnie poplażować. 

W Polańczyku znajdują się również Polańczyk, malownicze ścieżki spacerowe. Do najbardziej popularnych należą:
– Ścieżka spacerowa „CYPEL POLAŃCZYKA”
– Ścieżka spacerowa „PERLĄ POLAŃCZYKA”
– Ścieżka spacerowa „ZIELONE WZGÓRZA NAD SOLINĄ”

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji, jakie znajdują się w Polańczyku i jego okolicach jest Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Muzeum istnieje od roku 2013 i gromadzi pamiątki z życia społecznego i gospodarczego dawnych mieszkańców obecnej gminy Solina. Przez ponad 30 lat gromadzone były przedmioty życia codziennego, stare fotografie, dokumenty, narzędzia oraz stroje.